Toksyny zanieczyszczające ludzki organizm pojawiają się w nim głównie za sprawą spożywania zanieczyszczonego pokarmu i wody. Lista trucizn w żywności jest długa – od związków powstających wskutek nadmiaru nawozów sztucznych i pestycydów w uprawach, po konserwanty, „polepszacze” czy nawet leki i hormony, którymi faszeruje się zwierzęta hodowane przemysłowo.
Nośnikiem trucizn jest też powietrze, zanieczyszczone nie tylko na terenach miejskich – o tym później. Gdyby nie dostosowanie genetyczne organizmu, moglibyśmy mieć trudności z pokonywaniem codziennych wyzwań. Jednak organizm oczyszczają jego własne organy i gruczoły. Wyróżniamy cztery główne drogi detoksykacji organizmu.
Oczyszczanie organizmu przez jelita
Pozostałości pokarmowe oraz substancje toksyczne wydalane są razem z kałem. To jedyny naturalny sposób, aby organizm mógł pozbyć się toksyn rozpuszczalnych w lipidach, a nie w wodzie. Jeżeli perystaltyka jelit jest sprawna a układ pokarmowy wolny od pasożytów – ten kanał detoksykacyjny będzie sprawniejszy.
Można wspomóc swój układ pokarmowy spożywając produkty o wysokiej zawartości błonnika, a kilka razy w roku udać się na hydroterapię jelita grubego lub wykonać lewatywę. Zbyt częste stosowanie tych zabiegów może dać jednak efekty odwrotne do zamierzonych, ponieważ w jelicie grubym żyją również kolonie pożytecznych bakterii – nadmierna dbałość o oczyszczanie tej części ciała może doprowadzić do ich wypłukania i naruszenia równowagi układu pokarmowego.
Oczyszczanie organizmu przez skórę
Ciało człowieka mieści kilkanaście różnych rodzajów gruczołów. Większość z nich jest pojedyncza lub parzysta. Tymczasem gruczołów znajdujących się w skórze mamy setki tysięcy. Gruczoły potowe i łojowe wydalają toksyny rozpuszczające się w wodzie.
A ponieważ pot odprowadza toksyny, dobrym sposobem na oczyszczenie organizmu staje się umiarkowany wysiłek fizyczny lub sauna. Wypociwszy niepożądane substancje udajemy się pod prysznic – raz gorący a raz zimny, zawsze zimny na koniec.
Myjąc się w ten sposób pobudzamy krążenie krwi i obieg limfy, dodatkowo mobilizując organizm do rozbijania znajdujących się pod powierzchnią skóry złogów tłuszczu.
Oczyszczanie Organizmu przez układ moczowy
Filtracja krwi w nerkach sprawia, że rozpuszczalne w wodzie toksyny (zwłaszcza te o niewielkich cząsteczkach) wydalane są wraz z moczem. Aby praca nerek była efektywna, należy codziennie wypijać przynajmniej dwa litry wody – źródlanej lub filtrowanej, ograniczając zaś napoje gazowane czy kawę. Niedobór wody może prowadzić do kamicy nerkowej – choroby objawiającej się trudnością i bólem w trakcie oddawania moczu.
Oczyszczanie organizmu przez płuca i drogi oddechowe
W przypadku infekcji nie należy zwalczać objawów takich jak katar czy kaszel – w ten sposób organizm wydala drobnoustroje chorobotwórcze. Płuc nie można niestety umyć, dlatego szczególnie istotne dla zdrowia organizmu jest unikanie palenia, również biernego. Toksyny wnikające do organizmu poprzez układ oddechowy trzeba później usunąć innymi drogami.
Pełne oczyszczenie płuc wymaga czasu – lepiej więc unikać toksycznych substancji. Należą do nich między innymi: dym papierosowy, spaliny, ale także opary chlorowanej wody, chemia gospodarcza stosowana bez należytych środków ostrożności a nawet opary z kopiarki biurowej!
Kanały oczyszczania organizmu możemy wspomóc stosując czynne formy detoksykacji – dietę, kąpiele, głodówki (zawsze pod kontrolą lekarza!), a także niekonwencjonalne metody, takie jak akupunktura czy body detox.
Prześlij komentarz
0 Komentarze